Rok 2015 – w jakiej branży jest praca?

wall calendar

Rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników i coraz większa popularność agencji pracy tymczasowej – taki był 2015 rok. Sytuacja na rodzimym rynku pracy poprawia się. Poziom bezrobocia niespiesznie, ale konsekwentnie spada. Ofert pracy przybywa, liczba chętnych maleje. Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, w którym to pracodawcy muszą polować na kandydatów.

Nieustannie poszukiwani są specjaliści. W ostatnim czasie najwięcej stanowisk pracy powstało w branży motoryzacyjnej, produkcji, IT oraz medycynie. To oznacza, że na brak ofert nie powinny narzekać osoby z wykształceniem zawodowym i technicznym. Jak wynika z raportów wielu firm, agencji zatrudnienia oraz urzędów pracy, niesłabnącym zainteresowaniem cieszyć się będą nadal: elektrycy, spawacze, ślusarze, drukarze oraz pracownicy produkcji.

Odpływ rodaków za zachodnią granicę bez wątpienia nie pozostanie bez echa. Część pracodawców w poszukiwaniu wykwalifikowanej kadry zwróci się o pomoc do naszych wschodnich sąsiadów. Dla nich wynagrodzenie na polskich warunkach nadal jest atrakcyjne. Nie zmienia to jednak faktu, iż obecny deficyt siły roboczej stawia naszych rodzimych fachowców na bardzo dobrej pozycji.

Kolejna pozytywna informacja jest taka, że odsetek osób obawiających się zwolnienia z pracy dawno nie był tak niski. To wynik rosnącego zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników oraz malejącego poziomu bezrobocia. W tych warunkach pracownicy nie powinni się obawiać negocjowania podwyżki. Prawdopodobieństwo sukcesu jest spore.

Rok 2015 to ciągły wzrost popularności agencji pracy tymczasowej, które oferują coraz lepsze warunki zatrudnienia. TML Plus dysponuje sporą bazą ofert pracy, a przy okazji wyręcza przyszłych pracodawców w rekrutacji. Jest również wymarzoną alternatywą dla osób szukających zatrudnienia, które nie chcą same biegać do firm i uczestniczyć w wielu rozmowach kwalifikacyjnych.