Zmiany w umowach czasowych

stretta di mano per lavorare in un ufficio

Umowy czasowe zawierane z pracownikami to jedna z najpopularniejszych form zatrudnienia w Polsce. Pracodawca zyskuje bardzo wygodne narzędzie, dzięki któremu ryzyko zatrudnienia niewłaściwej osoby praktycznie przestaje istnieć. Znalezienie odpowiedniego na dane stanowisko pracownika nie jest wcale proste. Z badań przeprowadzonych przez firmę ManpowerGroup jasno wynika, iż 1/3 pracodawców doświadczyła sporych trudności podczas poszukiwania wykwalifikowanego pracownika. Jeśli pracodawca nie jest pewny umiejętności danej osoby, wybawieniem jest dla niego zawarcie z nim umowy na czas określony.

Niestety, okazuje się, że dalsze korzystanie z umów czasowych zostanie w niedalekiej przyszłości znacząco ograniczone. Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją kodeksu pracy, umowę można przedłużać z jedną osobą do maksymalnie 33 miesięcy. Ponadto po 3 tego typu umowach, kolejna z automatu stanie się umową na czas nieokreślony.

Ma to na celu poprawę sytuacji na rynku pracy, gdzie prawie 1/3 zatrudnionych osób przez lata pracuje na umowach czasowych. W skrajnych przypadkach jest to nawet 15 lat. Zmiany te dotkną więc nieuczciwych pracodawców, ale również specyficzne branże, gdzie zatrudnianie ludzi na czas określony jest jedynym właściwym rozwiązaniem.

Rozsądną alternatywą stają się w tym momencie agencje pracy tymczasowej, które zatrudniają pracowników na z góry ustalony termin. Dzięki temu każda firma podejmująca współpracę z agencją zyskuje możliwość korzystania z jej pracowników przez dowolny czas.

Źródło: Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia