Pokolenie Y

Group of young hipster

TML Plus idzie z duchem czasu i służy swoim doświadczeniem tym, którzy wciąż nie mogą dostosować się do realiów współczesnego rynku pracy. Ogromnym wyzwaniem dla firm są pracownicy nazywani Pokoleniem Y.

Jest to wyjątkowa grupa młodych ludzi, z jakimi pracodawcy nie mieli wcześniej do czynienia. Cechuje ich duża pewność siebie, mają dobre wykształcenie i zupełnie nie są przywiązani do aktualnego miejsca pracy. Pokolenie to dorastało w epoce cyfrowej, gdzie nowe technologie wykorzystywane są w każdym aspekcie życia. Podobnych standardów oczekują też od swoich pracodawców. Pokolenie Y to dwudziestoparolatkowie urodzeni na przełomie lat 80/90. Słownik, encyklopedię, spotkania ze znajomymi zamienili na wyszukiwarkę Google i Facebook. Social media to ich życie, a dzięki smarfonom, smartwatchom, tabletom są wolni i nie muszą siedzieć w jednym miejscu. Pokolenie Y, zwane też Millenialsami, przywykło do otrzymywania szybkiej informacji zwrotnej i płynnie przeniosło prywatne przyzwyczajenia do strefy zawodowej.

Odpowiedni poziom komunikacji z Pokoleniem Y, to nie lada wyzwanie dla pracodawców. Trzeba pamiętać, że taki pracownik szuka zatrudnienia poprzez social media, licząc na szybką informację zwrotną. Jeden dzień opóźnienia, to dla Pokolenia Y – wieczność. Kolejna kwestia to umożliwienie zatrudnionym Millenialsom tworzenia (choćby w wewnętrznej sieci) własnych profili społecznościowych, wypełnionymi prywatną i zawodową tematyką. Wszystko dlatego, że możliwość autoprezentacji jest dla nich bardzo istotna.

Pokolenie Y jest wymagające dla pracodawców. Nie należy go jednak negować, ale nauczyć z nim współpracować. Nic nie wskazuje bowiem na to, że fenomen Pokolenia Y jest jednostkowym zjawiskiem. W następnych latach, kolejne pokolenia młodych ludzi, będą ten sposób bycia jeszcze pogłębiać. Prędzej czy później trzeba się dostosować do współczesnych realiów, a jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w tym zakresie, zapraszamy do kontaktu z TML Plus.