CV – co się w nim znaleźć powinno

Curriculum Vitae concept

Tworzone przez kandydata na pracownika dokumenty aplikacyjne mogą być przepustką do wymarzonej firmy. Trzeba jednak pamiętać o zasadach określających co koniecznie powinno się w CV znaleźć.

Warto zacząć od dokładnego zapoznania się z ogłoszeniem o naborze, na które mamy zamiar odpowiedzieć. Pozwoli to jasno określić profil poszukiwanego kandydata, a co za tym idzie, dowiemy się, które z posiadanych przez nas umiejętności oraz jakie poprzednio piastowane stanowiska, warto eksponować w CV. Przykładowo, jeśli staramy się o pracę na stanowisku kadrowej, dobrze jest skupić się na historii zatrudnienia na podobnym stanowisku. Nie ma sensu pisać, że przez pewien czas pracowaliśmy w pizzerii. Lepszym rozwiązaniem będzie wypisanie programów księgowo-kadrowych, które potrafimy obsługiwać oraz szkolenia i kursy, jakie ukończyliśmy, aby poszerzyć wiedzę na ten temat. Ponadto, jeśli nasze doświadczenie zawodowe jest dość bogate, to śmiało możemy zrezygnować z umieszczenia informacji o odbytych jeszcze w szkole praktykach lub stażu.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy to właśnie doświadczenie zawodowe jest tym, czego najbardziej nam brakuje. Najgorsze co może w tym momencie zrobić kandydat to ,,kombinowanie’’ i tworzenie nieprawdziwej historii zatrudnienia. Zamiast tego należy skupić się na wszystkich innych aktywnościach, jakie dotychczas mieliśmy okazję wykonywać. Zabieg ten ma na celu zaprezentowanie naszej osoby, jako pracownika ambitnego i cały czas aktywnego. Do tego pokaże pracodawcy, że jeśli nas zatrudni, cały swój zapał przelejemy na wyniki osiągane w firmie.

Podczas pisania CV wystrzegajmy się nijakości i bylejakości. Nasze dokumenty powinny wyróżniać się konkretami. Warto za każdym razem dostosowywać CV do poszczególnych stanowisk, na jakie aplikujemy. Jeżeli ten sam dokument trafia do kilku skrzynek mailowych rekruterów poszukujących pracowników na różne stanowiska, to szanse na pozytywną weryfikację są znikome. Warto z rozwagą dobrać odpowiednie informacje, aby jak najlepiej zareklamować naszą kandydaturę. Dajemy tym sygnał pracodawcy, że wiemy czego chcemy i mamy jasno wytyczoną ścieżkę kariery.